(Ne)dbalka: Slovensko na ceste z krízy?

Autor: Tomáš Hasala | 14.5.2013 o 23:52 | Karma článku: 6,37 | Prečítané:  626x

Pred niekoľkými mesiacmi mi pri správe o otvorení (a hlavne o pozadí otvorenia) galérie Nedbalka prebleslo hlavou: svitá na lepšie časy. A to hneď z niekoľkých dôvodov.

Tým prvým, možno menej dôležitým, je fakt, že ide o súkromný, neštátny projekt. Naše štátne, viac či menej kultúrne ustanovizne, totiž potrebujú konkurenciu ako soľ. A nielen kvôli kvalite. Tiež preto, aby si nemysleli, že dotáciu zo štátneho rozpočtu, ktorú zhodne pokladajú za neprimerane nízku, majú garantovanú navždy. Aby sa tiež začali obzerať po iných, zdravších a náročnejších zdrojoch financovania. A v podstatne väčšej miere ako doteraz aj po "konzumentoch" ich kultúrnej produkcie, lebo čuduj sa svete, všetky galérie, múzeá či divadlá sú tu práve pre nich.

Druhým, v určitom zmysle dôležitejším dôvodom, bol fakt, že za súkromnou galériou Nedbalka nestojí ani bohatá nadácia, ani donor zo zahraničia. Založil (zaujímavo zrekonštruovanou budovou a v nej zaujímavo koncipovanou zbierkou) a financuje ju bohatý človek, ktorý sa narodil a normálnym podnikaním zbohatol na Slovensku. (Len veľmi stručne a bez nároku na úplnosť: týmto na slovenské pomery "čudákom" je Peter Paško, spoluzakladateľ softvérovej firmy Eset, jednej z mála slovenských firiem, ktorá sa dokázala presadiť na globálnom trhu - druhým pánom, ktorému vďačíme za prezentovanie svojej zbierky, je Artur Bartoška.)

Prečo sa mi tento dôvod zdá dôležitejší? Lebo naznačuje cestu z krízy. Nemám teraz na mysli krízu finančnú. Mám na mysli stav, v ktorom sa Slovensko nachádza (k zúfalstvu svojich buditeľov a dejateľov) nezanedbateľnú časť svojich dejín: stav pasivity, stav malomyseľnosti, stav uzavretosti, posledných 20 rokov kombinovaný so stavom, v ktorom sa veľké, častokrát nezákonne či neeticky nadobudnuté bohatstvo, vystavuje na obdiv bez stopy ušľachtilosti či veľkorysosti. V tejto situácii príde človek, ktorý časť svojho majetku dá k dispozícii verejnosti. Nie je to cudzinec (skutočný koniec krízy nemôže prísť z cudziny), a nie náhodou nezbohatol ani privatizáciami, ani štátnymi zákazkami, ani eurofondami.

V tomto zmysle nie je Nedbalka iba ďalšou galériou príjemne obohacujúcou prispatý kultúrny život Bratislavy, ale skutočným kultúrnym a občianskym počinom, ktorý prináša nádej, že na Slovensku začneme viac dbať aj o ušľachtilejšie verejné veci.

A celkom na záver niečo, čo v žiadnom prípade nemôže chýbať: Nedbalka ponúka Bratislave a jej návštevníkom nielen pozoruhodný výstavný priestor umiestnený v historickom srdci mesta, ale na 5 podlažiach aj cennú zbierku sympaticky prezentujúcu moderné výtvarné umenie Slovenska (od Ladislava Medňanského až po súčasných autorov). Kto ešte nebol, mal by ísť. Prajem Nedbalke veľa návštevníkov, a nám všetkým veľa nasledovníkov jej zakladateľa.

Tomáš Hasala

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Výbuch na koncerte v Manchestri neprežilo 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

ŠPORT

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie ako podraz.


Už ste čítali?