Dobrý trh, dobrý život

Autor: Tomáš Hasala | 4.5.2013 o 7:05 | (upravené 4.5.2013 o 7:10) Karma článku: 9,48 | Prečítané:  834x

Po minulom ultrakritickom blogu, v ktorom navrhujem zrušiť činohru Slovenského národného divadla (od čitateľov som dostal množstvo tipov na zrušenie ďalších štátnych inštitúcií...), s veľkým potešením prechádzam na pozitívnu tému.

Tradícia Dobrých trhov zavítala koncom apríla do nášho susedstva - na Jakubovo námestie. Dobré trhy nie je treba bližšie predstavovať, ale keďže išlo o prvý Dobrý trh v tejto lokalite, za zmienku azda stojí, že mnohí návštevníci oceňovali a oproti tradičnému miestu konania na Panenskej vyzdvihovali viac priestoru, menšiu tlačenicu, príjemný pás zelene uprostred námestia, ktorý ponúkol tieň, a tiež detské ihrisko, čo bol špeciálne cenný bonus pre početné rodiny s menšími deťmi. Vrátane mňa, ktorý som hneď na začiatku zaparkoval obe ratolesti na ohradené ihrisko a vnoril sa do prívetivého davu stánkov a ľudí.

Na Panenskej som cudzinec - síce staromešťan, dokonca rodený, ale prísne vzaté cudzinec. Kým na Jakubáku som ako doma. Zrážal som sa tam so susedmi, rodičmi spolužiakov môjho staršieho syna z neďalekej školy na Grosslingovej ulici, rodičmi spolužiakov môjho mladšieho syna z rovnako neďalekej škôlky, s ľuďmi, ktorých stretávam v samoobsluhe - bolo to iné. Dobré.

Vlastne ma zarazilo, že tu doteraz nič také prirodzené nebolo (až na predvianočný punč, ktorý robievame na dvore nášho veľkého bytového domu - ešte o ňom bude reč). Lebo to, čo sme zažívali, bola eufória. Susedia, ktorí sa na ulici niekedy pozdravia a niekedy ani nie, sa teraz presúvali sa od stánku k stánku a spoločne znalecky hodnotili kvalitu občerstvenia, nakúpili si sadenice byliniek, ktoré potom zabudli v stánku s nepasterizovaným pivom, pristavili sa vo výpredaji kníh, a nestíhali sa otáčať a zdraviť. Normálny dobrý trh, aký býval kedysi v Bratislave a každom inom meste v každej štvrti.

Po ceste domov na obed, trochu podgurážený pivom a nečakaným výbuchom pozitívnej energie, aký naša štvrť dávno nezažila, mi behalo po rozume, že takýchto trhov potrebujeme veľa. Lebo keď sa ľudia stretávajú, poznajú a spoločne tešia, menej sa podozrievajú a viac sa kamarátia. A nenechajú si tak skákať po hlave všetkými tými indivíduami, akých vždy bolo, je a bude veľa.

Dobrý trh, dobrá sobota, dobrý život.

Tomáš Hasala

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.

PLUS

Takto očividne kradnúť, to sa vymyká zvyklostiam, hovorieval Dzurinda

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.


Už ste čítali?