Šikanovanie - podstata moderného štátu

Autor: Tomáš Hasala | 31.5.2013 o 22:03 | Karma článku: 16,33 | Prečítané:  1031x

Blog o štátnom šikanovaní nás občanov naschvál začnem príkladom z tých nenápadnejších. Tie sú najnebezpečnejšie, pretože ich bez reptania a často bezmyšlienkovite akceptujeme. A je ich nekonečne veľa.

Pred niekoľkými dňami som bol s autom na povinnej STK-čke. Na prvý pohľad logická vec - predsa nám po cestách nebudú premávať staré vraky, predsa autá s nefunkčnými brzdami nebudú zrážať naše deti. Takže povinné kontroly sú to správne riešenie!

Lenže... Po prvé, štatistiky vôbec nepotvrdzujú, že by počet dopravných nehôd súvisel s vekom a technickým stavom vozidla. Po druhé, technickú kontrolu musí absolvovať už 4-ročné auto (!!!) a potom je povinná každé dva roky. Čiže bežné 8-ročné auto, ktoré u nikoho súdneho nenapĺňa predstavu starého vraku, už musí mať za sebou 3 zaplatené technické kontroly. A po tretie, nikto z nás neverí tomu, že by sa (na Slovensku) systém technickej kontroly nedal obísť, resp. uplatiť.

Čiže suma sumárum: obrovský a nákladný systém technických kontrol financujú tí, ktorých sa vôbec nemá týkať (ak má nejaký systém technickej kontroly vôbec existovať, nech je povinný pre autá staršie ako 10 (?) rokov.) Pritom nerieši problém, keďže tí, ktorých by teoreticky mal z našich ciest vyradiť, sa vedia vynájsť, po cestách jazdia naďalej, a ešte aj podporujú korupčné správanie. Ako sa výstižne ľudovo hovorí - celé zle. Ako obvykle, keď sa do niečoho pustí štátny aparát.

A to nehovorím o pikantnom detaile, že bruselská administratíva sa okrem merania zakrivenia uhoriek zaoberá aj návrhom, aby technické kontroly boli povinné každoročne. Stále častejšie mi napadá, že sa pravdepodobne zopakuje história z rokov 1946 a 1948, kedy bol na Slovensko komunizmus importovaný zo Západu. Vtedy z Česka, dnes jeho mäkšia a kultivovanejšia podoba z Bruselu. Za aktívneho mlčania nás všetkých.

Príkladov toho, ako štát snahou o riešenie konkrétneho problému problém nevyrieši, ale vytvorí pritom problémy ďalšie, to všetko na náklady nás daňových poplatníkov, je nespočetne veľa. Úmyselne neuvádzam tie najabsurdnejšie, ale jeden z mnohých, na ktoré sme si tak zvykli, že nad nimi vôbec neuvažujeme, dokonca sa pozastavujeme nad tým, keď ich niekto spochybňuje.

Žiaľ, šikanovanie občanov je podstatou rozbujnelého moderného štátu. Nie sú zaň zodpovední politici, ale my všetci, ktorí spolutvoríme súčasnú klímu, v ktorej od štátu žiadame, aby sa staral o to, o čo sa máme starať my. Je to pohodlné, ale veľmi smutné.

Tomáš Hasala

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpizmus. Politický smer, ktorým sa neriadi ani Donald Trump

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?